Конспект заняття з ознайомлення з навколишнім світом у старшій групі «Ми – юні журналісти»

Конспект заняття з ознайомлення з навколишнім світом у старшій групі «Ми – юні журналісти»

Мета: Ознайомити дітей з публицистичным жанром. Дати поняття про газету, статтю, професію журналіста, репортаж. Розвивати у дітей мовленнєві творчі навички.Дати уявлення про права дітей, про основні законодавчі документи у відділі охорони дитинства .Учить правильно будувати речення ,використовуючи в ньому дієслово «хотіти». Розвивати правове світогляд і моральні уявлення. Закріпити знання про ім’я, сім’ю, сімейні традиції. Продовжувати вчити дітей міркувати, складати, робити висновки.

Виховувати почуття самоповаги і поваги до інших людей, почуття сімейної згуртованості, кмітливість, зосередженість, інтерес до заняття.

Обладнання: великий аркуш ватману, чорний фломастер, бейджики на кількість дітей, мікрофон, літери, фотографії родин дітей, ілюстрації з «паспортом» та «свідоцтво про народження», картинки із правами дітей, ручки та зошити. Клей за кількістю дітей, природний матеріал (насіння ясена, бамбукова паличка), пластилін, кружечки жовтої оксамитової папери.

Хід заняття :

I. Організаційний момент:

Вихователь: Доброго ранку, гості дорогі!

(Пропоную дітям привітатися з гостями)!

Потім звертаюся до дітей.

— Любі діти,

Ви всіх прекрасніші на світі.

Ось таких гарних,

Я запрошую пограти!

Я — Маргарита Володимирівна. А зараз, давайте познайомимось з нашими гостями і розповімо їм як нас звуть!

 Даю мікрофон.

— Ось гостям ми представилися, але хто відразу не запам’ятав ваші імена, у вас на грудях є бейджики з вашими іменами.

II. Актуалізація опорних знань.

Вихователь: Сьогодні, а саме (день тижня і число, місяць) в нашому дитячому садку дуже відповідальна подія, і я пропоную вам пограти в одну цікаву гру, де ви будите юними журналістами.

— Ви згодні, бути журналістами? (відповідь дітей)

— Чим займаються журналісти? (відповіді дітей: пишуть замітки, статті.)

— Де вони працюють? (В редакції журналів і газет)

— Запрошую вас на нараду журналістів в редакцію. (Діти сідають)

— Пропоную, дорогі журналісти , перш ніж ми приступимо до наради, невеличку розминку.

  • Запам’ятовує наша голова, важливі вчинки і розумні слова . (діти гладять себе по голові)
  • Слухаємо уважно, дивимося обов’язково. (підносимо руки до очей)
  • Дорослих і друзів не перебиваємо. (загрожують пальчиком)
  • Знань багато отримуємо (стискати і розтискати пальці обох рук)

Вихователь: Діти, що означає слово «нарада»? (відповіді дітей)

-У нас буде нарада журналістів, на якому повинен бути головний редактор газети.

-Давайте оберемо його голосуванням!

Діти обирають головгого редактора Ганну.

— Головний редактор є, значить, мені як ведучій цієї наради можна продовжувати нашу роботу? Дякую!

— Скажіть, які газети бувають? (відповіді дітей, для дорослих і дітей)

— Для чого існують в нашому житті газети? (щоб новини про різні події висвітлювати, читати )

-Де друкують газети? (у газетній друкарні)

-Як ви вважаєте, в якій газеті повинні працювати ви? (дитячій)

III. Формування нових знань, умінь, навичок.

Вихователь:  А тепер увага! Кожна газета має свою назву, а назва наше заховано в загадці, послухайте:

«Лише з’явиться дитина і почне дихати ледь

У нього вже з пелюшок з’являються ….. (права)»

-Правильно, діти, наша газета буде називатися « Право».

-Я приготувала великий аркуш паперу, на якому ми будемо робити нашу газету.

-Але спочатку напишемо назву. (Дитина вставляє букви в кишеньки.)

Розбір слова «право».

— Який перший звук в слові і яку букву будемо викладати .

-Який другий звук? Яку літеру беремо? (діти допомагають)

Сьогодні зустріч у нас не проста,

Ми з вами газету свою погортаємо.

Адже про права не дарма йде поголос,

Хоч ти і малий, є у тебе права.

-На першій сторінці нашої газети у рубриці «Наші права» ми познайомимо наших читачів з деякими правами .

— Будь ласка, дорогі журналісти, про яких правах ви зараз хочете сказати нашим читачам:

-Я маю право на життя.  (Якщо я народився, я повинен і зобов’язаний жити)

Діти пояснюють свої відповіді.

-Я маю право на медичну допомогу. (Якщо я захворію повинен отримати своєчасне лікування).

-Я маю право на відпочинок, поясни це вираз. (у вільний час я можу грати і відпочивати з друзями.)

— Я маю право на освіту. (Я хочу вчитися і здобувати знання).

-Я маю право на власну думку. (Я можу вільно висловити свою думку)

-Я маю право на захист. (Якщо мене образили, я чекаю допомоги від вихователя).

-Я маю право на особисте майно. (У кожної дитини є свої іграшки й особисті речі, які він повинен берегти).

— Я маю право користуватися рідною мовою.

-Я маю право на виховання в сім’ї.

Молодці мої юні журналісти , ви добре знаєте свої права, стали уважні один до одного, проявляєте більше уваги, турботи. Але …, до нас в редакцію надійшов лист. Ось він.

 Показую лист

Вихователь:  І ми відкриваємо сторінку в газеті під назвою «Юридична консультація з вашим листам»

Дозвольте, я прочитаю, а допоможе мені головний редактор.

Всіх по — різному звуть.

К о т Муркіт, пес Барбос (читає дитина),

Навіть нашу козу

Звуть красиво Трояндочка (читає дитина).

Настя, Маша і Данила

Всі мають своє( і м я) (Всі хором)

Запитання від читачів: Що означає ім’я для людей?(відповіді дітей)

Вихователь: Кожна дитина має право на ім’я.

Ім’я відіграє велику роль у житті людей,без імені не можна обійтися.

Люди цінують свої імена, через все життя проносять ім’я.

Людину можна позбавити всіх багатств, всіх прав, але не можна позбавити його імені. Здавна Люди з повагою ставилися до своїх іменах і дуже ними дорожили. Вони багато склали прислів’їв і приказок: (Діти говорять прислів’я.) І ви, напевно, знаєте.

«Тому що без імені ти ніхто».

«З ім’ям Іван, а без імені бовдур».

«Добре ім’я краще багатства».

«Добре там, і тут, де по імені звуть».

— Як ви вважаєте, навіщо люди вигадали імена?

(Діти : Щоб знати, хлопчик чи дівчинка, чоловік або жінка,

відрізняти один від одного)

— У вас на столах лежать ручки і аркуш паперу, напишіть своє ім’я.

Назви своє ім’я . (Я хлопчик-моє ім’я Саша і т.д.)

-Чудово. У кожного з вас є ім’я. І як було б важко спілкуватися один з одним, не розуміючи, про кого говорять. Вірно, хлопці?

— Ваші імена звучать по-різному, і кожне ім’я має своє значення.

-Ви хочете дізнатися значення імені у ваших друзів? (відповідь дітей)

-Тоді я пропоную трошки розім.ятися.

IV. Фізкульрозминка «Капелюх».

(Під музику капелюх передають, на кому зупинилася капелюх, той називає своє ім’я.

Діти називають свої імена та їх значення ,наприклад:

-Мене звуть Олександр-що в перекладі-захисник. І т.д.)

V. Застосування набутих знань.

-Ви згодні з тим, що кожна людина має право на власне ім’я? (відповіді дітей)

— Коли людина отримує це право?(відповіді дітей)

— Правильно, коли ви народилися ,вам відразу видали ось такий документ «Свідоцтво про народження». Цей документ підтверджує право на ім’я.(показую)

— Коли вам виповниться 16 років вам видадуть інший документ. Ось такий прочитай.

« Паспорт!», у ньому будуть записані ваші прізвища, ім’я, по батькові.

Ми відповіли на запитання наших читачів? (відповідь дітей)

Вихователь : А хто ж вам дав ваші імена? (відповіді дітей)

— Правильно, ваші батьки, сімٰ я.

— Я вважаю, що нашим читачам, буде дуже цікаво почути ваші розповіді і віршики про членів сім’ї.

Розповіді дітей

Спасибі, діти, у вас гарні вийшли оповідання. Пропоную вам прикріпити ваші сімейні фотографії в нашій газеті.

Підштовхую дітей до думки що вони мають право на сім ю.

Вихователь: Як добре, що у кожного є сім’я. Ви найщасливіші Діти на світі, тому що у ваших сім’ях люблять один одного, весело і дружно живете разом. Ми ще раз переконалися, що щасливо жити одному неможливо. Тому завжди бережіть своїх рідних.

І образи і сварки женіть подалі.

-Ви, хотіли б, щоб про вас говорили завжди «Яка гарна ваша родина!!»? (відповіді дітей)

Це дуже добре, що у вас є таке бажання.

Дорогі кореспонденти, в нашій газеті є остання рубрика.

Ця рубрика називається «Зроби сам».

Ми пропонуємо нашим читачам зробити сімейний оберіг-квітку ромашку.

-Давайте, діти, зробимо цю ромашку для наших гостей.

Пропоную природний матеріал.

-Хто зробив, вийдіть і зробіть півколо. Дорогі гості , ми хочемо подарувати вам наші ромашки ,щоб у ваших родинах було добро, затишок, любов ,щастя.

(Діти дарують гостям.)

— Діти, закінчуючи наше нарада, я побачила які ви дружні і мені дуже хочеться, щоб у дитячому садку ми теж були однією дружною сім’єю.

Чи сподобалося вам наша робота? Що ми будемо робити з нашою газетою?

І так ми познайомилися з правом на ім’я, сім’ю.

З іншими правами ми познайомимося з документа, який називається «Декларація прав дитини» і опублікуємо їх у наступному випуску газети.

VI. Підведення підсумків.

На закінчення нашої наради, всіх гостей познайомимо з нашою улюбленою считалкой:

— Лише з’явиться дитина, і почне дихати ледь.

У нього вже з пелюшок є вагомі права:

Раз — Він має право, жити, розвиватися і дружити,

2 — мати просторий, добрий дім.

3 — бачити тихий сон.

4 — у лікарів отримувати допомогу.

5 — навчатися, відпочивати.

6 — бути веселим і здоровим,

7 — захоплюватися чимось новим.

8 — і любити , і бути любимо.

Всі: він на світі не один!!

Підготувала: вихователь старшої групи №1 Киріченко Н.А.